NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2021 aj vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Vihorlatské múzeum v Humennom vstupuje dňa 15. mája 2021 do slovenskej kampane Noc múzeí a galérií 2021 pozvánkou k prehliadke areálu a objektov Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzen) Vihorlatského múzea v Humennom a ponukou troch výstavných projektov v on-line priestore na www.muzeumhumenne.sk. V tomto roku prebiehajú v rámci celoeurópskej kampane múzejné a galerijné podujatia na Slovensku pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

 

V čase od 14. do 18. hodiny ponúka múzeum návštevníkom komentovaný prehliadkový program v areáli expozície ľudovej architektúry a bývania – skanzene. Pre návštevníkov sú v areáli expozície sprístupnené všetky interiéry objektov bytovej, hospodárskej a sakrálnej architektúry. Súčasť prehliadkovej ponuky tvoria vystavené poľnohospodárske a remeselné stroje, nástroje a výrobky tradičnej remeselnej výroby. Areál expozície dopĺňajú inštalované rezbárske diela európskych insitných umelcov. Vstupné pre deti do 10 rokov je v tento deň v expozícii zdarma.

 

 

V on-line priestore na webovom sídle múzea sú v rámci projektu Múzeum na doma prístupné všetky archívne výstavné a prezentačné projekty z oblasti histórie, etnografie a umenia. Aktuálnu výstavnú ponuku múzea tvoria on-line prezentácie diel troch regionálnych autorov. Jedinečného krajinkára horného Zemplína akademického maliara Michala Čabalu z Čabín predstavuje múzeum v retrospektívnej výstave výberu z tvorby krajinomalieb a portrétov. Majstra figurálnych kompozícií zachytávajúcich kolorit života podkarpatských polonín a maliara nostalgických zátiší kvetov Vojtecha Adalberta Boreckého z Uble uvádzame do pozornosti spomienkovou výstavou a rovnomennou publikáciou Vojtech Borecký. Do ďalekej a predsa blízkej Afriky pozýva fotografická výstava Milana Kuruca z Humenného. Výstava je cestovateľským zážitkom i objavným poznávaním scenérie a ľudí v Botswane, Juhoafrickej republike, Namíbií a Zimbabwe.

 

Detaily na www.muzeumhumenne.sk