Our Events

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

FACTORY PEOPLE

23. júla 2021 - 30. novembra 2021

FACTORY PEOPLE

  • Juraj Behún
  • 23. 07. – 30. 11. 2020

O ľuďoch, ktorí sa intenzívnejšie pohybovali vo Warholovej legendárnej Factory, sa niekedy hovorilo ako o Andyho ľuďoch. Tí, ktorí sa v tomto kultovom ateliéri kráľa pop-artu aj kreatívne realizovali, väčšinou po sebe nechali nezmazateľnú stopu významu ich tvorby minimálne v kontexte americkej histórie druhej polovice 20. storočia. Či už to boli hudobníci, herci, filmári alebo spisovatelia, bez ohľadu na pohlavie či vek, boli súčasťou undergroundového priestoru Factory, ktorý bol tak dominantný v ére Andyho Warhola, že aj v súčasnej dobe by sme len ťažko našli ekvivalentný priestor s tak výrazným kultúrno-umeleckým významom.

Čo bola vlastne tá Factory?

Nebol to len ateliér Andyho Warhola, ale aj obývačka, spláňa, nahrávacie štúdio, kino, otvorený priestor pre kohokoľvek a čokoľvek – tým všetkým a ešte viac bola legendárna Silver Factory. Bola aj miestom, kde rozkvitol do svojho najkrajšieho obdobia newyorský underground, kde vznikali prvé intermediálne projekty a v ktorom (na prvý pohľad) „zdravý rozum“ dovolenkoval. Pre dejiny umenia je to však dobré. Factory – to bola veľká párty. Dovolím si tvrdiť, že možno jedna z najväčších a najkonzistentnej­ších, keďže vyprofilovala pre svet umenia fenomenálnu postavu – kráľa pop-artu. Zvyklo sa v tom čase hovoriť, že ten, kto Warholovu Factory nenavštívil, akoby na umeleckej scéne ani nebol. Mohli by sme o tejto továrni na umenie písať z mnohých aspektov, od sociologického až po kultúrno-spoločenský, no náš záujem sa v súvislosti s touto výstavou sústreďuje na konkrétnych ľudí, ktorí tvorili obsah a hybnú silu tohto prostredia a boli si určitý dlhší či kratší čas s Andym niečím blízki.

Projekt predstavovania kultových ľudí z prostredia Factory vznikal koncepčne v čase lockdownov, Covidu-19 a rôznych pandemických obmedzení, počas ktorých sa naša múzejná činnosť musela prepnúť do online režimu. Vymysleli sme tento koncept a postujeme ho na naše sociálne siete každý štvrtok už niekoľko mesiacov. Má pre nás prezentačno-edukačný význam, a keďže odozva zo strany verejnosti bola veľmi pozitívna, rozhodli sme sa tento projekt predstaviť aj v jeho fyzickej podobe.

FACTORY PEOPLE a Juraj Behún

FACTORY PEOPLE obsahovo vychádza najmä z textov, ktoré sú doplnené o fotografie a súčasťou predstavenia každej osobnosti je dominantný plagát, digitálna grafika, ktorá má za úlohu vizuálne zlúčiť undergroundovú atmosféru Factory s konkrétnou postavou. Túto úlohu výborne zvládol grafik Juraj Behún, ktorý s múzeom na tomto projekte spolupracuje a ktorý je autorom vystavených grafík/plagátov ľudí z prostredia Andyho Factory. Juraj Behún má 33 rokov a pochádza z Humenného. Od svojich 14 rokov pôsobí ako muzikant v rôznych kapelách a s tým sú spojené aj jeho prvé začiatky v oblasti výtvarného umenia, keď ho popri hraní bavilo aj vytvárať plagáty pre koncerty, neskôr už na pravidelnej báze, napríklad aj pre hudobný klub History Art & Music Pub v Humennom. Postupne začal vďaka kapele Longital spolupracovať s vydavateľstvom Slnko Records, pre ktoré navrhuje obaly albumov. Plagáty pre divadelné hry pripravuje pre divadlo Astorka Korzo 90, spolupracuje s dizajnérom Michalom Staškom, ale aj s organizáciami ako Poloniny Neskutočné Skutočné, pre ktoré tvorí komplet vizuálnu identitu a merch. Tento náš spoločný projekt je procesuálnou záležitosťou, má svoj vývoj a zatiaľ ešte nekončí. Vytvára priestor pre mnohé edukačné invencie, vrátane rôznych besied, workshopov, multimediálnych projektov, ktoré budeme pripravovať počas výstavy v rámci sprievodných aktivít. Tak teda vitajte v spoločnosti Andyho ľudí a spoznajte ich viac. Boli totiž súčasťou jednej veľkej pááárty, ktorá sa tak skoro nezopakuje.

Martin Cubjak, riaditeľ MMUAW

Podrobnosti

Začiatok:
23. júla 2021
Koniec:
30. novembra 2021
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.muzeumaw.sk

Miesto udalosti

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Andyho Warhola 748/36
Medzilaborce, 068 01 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 57 74 800 72
View Miesto udalosti Website